Maurer Oda Bölme Sistemleri

Ofislerde oda bölme, en çok tercih edilen alan yaratma uygulamasıdır. Ofis içerisinde oda bölme, aslında olan bir alanın efektif olarak kendini ifade etmesi için uygulanır.

Oda bölme işleminde ofisin duvarları (gerekli sayıda) zemin bitiminden başlayarak tavana kadar cam duvar veya farklı panellerle kaplanır. Kullanıcının isteğine göre tuğla veya panel çeşidi değişiklik gösterir.

Oda bölme çerçevesinde gelişen uygulamada dikey veya yatay profillerden yararlanılır. Bu çalışma, ofisin tavan yüksekliği ile orantılı olarak değişim gösterir.

TAM CAM BÖLME

Ofislerde en çok tercih edilen oda bölme sistemidir. Bu sistemde oluşturulacak duvar/duvarlar zeminden tavana kadar cam ile kaplanır. Camın modeli, şekli, deseni tamamen kullanıcıya özeldir. (Buzlu, kumlu, şeffaf, oluklu vs.)

Bu sistemde sadece dikey profiller kullanılır. Yatay formlara yer verilmez.

CAM CAMA BÖLME

Bu tarz bölme sistemlerinde profil kullanılmaz. Camlar lazer uygulamalarla birleştirilir. Bir diğer yöntem ise özel gelişim süreçlerinden geçerek oluşturulan “H plastik profil“dir.

Söz konusu sistemde saydam görüntü oluşturabilmek amacı ile lamine tarz camlar kullanılır. Film yaptırmaya (karartma) da uygun olan bu oluşum, tam cam bölmeden sonra en çok tercih edilen ofis/oda bölme sistemidir.

TAM CAM JALUZİLİ BÖLME

Tam cam Jaluzili ofis bölme sistemi, yine yerden tavana kadar uygulanır. Uygulamada çift cam eloksallı profil kullanılır. Sistemde kullanıcının tercihine göre 25 veya 16 mm jaluzi kullanılır. Renk portfoyu oldukça geniş malzemelerdir. İstenilen her renkte ve renk tonunda yapılabilir.

YATAY CAM BÖLME

Beğenisi çok olan bir bölme sistemidir. Zeminin bittiği yerden tavana kadar kaplanır. Bu bölme sisteminde camlara jaluzi eklenebilir. (İki tane olması şartıyla) Aynı zamanda çizgili, ahşap, kumlu cam kullanılabilir.

AHŞAP BÖLME

Bölme sisteminin tamamı ahşaptır. İki taraflı olmak üzere Suntalam ve MDF kaplanır. Genellikle MDF’ler ham madde olmaz. Farklı maddelerle karıştırılarak renk verilir. Ofislerde arşiv odalarına uygun bir kullanımdır. Renk seçimi kullanıcının tercihidir.

SEPERATÖR BÖLME

Seperatör ofis bölme sistemi de yerel oda bölme sistemleri arasında yer alır. Bir diğer adı “kısa ofis bölme“dir.

Bölmenin yarısı MDF’den, yarısı camdan meydana gelmektedir. Üzerine kumlu veya çizgili cam tercih edilen cam çeşitlerindendir. Fakat kullanıcının isteğine göre buzlu cam ya da saydam cam da kullanılabilir. Ofis içerisinde iletişimin yoğun olduğu bölgeleri ayırmada çok fazla kullanılır. Boyutları 110-200 cm arasında isteğe göre değişir.

NEDEN OFİS BÖLME?

Dekoratif bir sistemdir, görünümü ilgi çeker. Farklıdır.
Ses yalıtımı oldukça iyidir.
Isıyı tutar, gerektiğinde dışa kolaylıkla verir.
Estetik bir görünümü vardır, renk ve desen seçeneği fazladır.
Montaj ve parçalama konusunda oldukça kolaydır.
Örme, takma, birleştirme aşamaları yorucu değildir.
Cam duvar ile bölmeler dışında maliyetleri oldukça alt düzeydedir.
Boyut, hacim, renk, kalınlık kullanıcıya göre ayarlanır. Serbesttir.
Cam kullanımlarında çift camın arasına jaluzi eklenebilir. Renkleri kullanıcıya aittir.
MDF rengi ve deseni kullanıcıya aittir.​

​ Ofis içinde oda bölmesi yaparken öncelikle mekân içerisinde yoğunluk yaratıp yaratmayacağını düşünün. Çünkü bu tip alan soyutlamaları genellikle geniş alanlarda görünüm sağlar. Ve eğer bütçeniz uygunsa, cam duvar bölmelerini tercih etmeye çalışın. Dekoratif açıdan bakılınca bu tür sistemler her zaman bir adım daha öndedir.

Alanınız küçükse; ahşap ya da renkli kullanımları tercih etmekten uzak durun. Fikirleriniz cam bölmelerden yana olsun. Çünkü oda içerisinde oda alanınızı daha da küçültür ve sıkışık bir görünüm yaratırsınız.